piątek, 21 grudnia 2012

Piotr Pasiewicz - W nici (pod)świadomości



Piotr Pasiewicz - urodzony w 1979 w Łodzi. 
Twórczość w zakresie grafik warsztatowej, rysunku, performance, wideoartów i krótkich form filmowych . W 2011 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma na swoim koncie liczne wystawy zbiorowe i indywidualne między innymi eksponował swoje prace w Galerii Manhattan w Łodzi 2003, Pałacu Scheiblera, Muzeum Kinematografii w Łodzi 2006, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi 2008, Festiwal Fluo Session 2’  w Łodzi 2008 ,Muzeum w Sieradzu 2008 ,Festiwal Firmament - Kielce 2009,, V Festiwalu Dialogu Czterech Kultur 2006, IV Międzynarodowym Festiwalu Animacji Reanimacja 2007, w Instytucie Historii Sztuki we Wrocławiu 2007 i w Łodzi 2009, Urzędzie Miasta Łodzi 2006. Mazowieckie centrum sztuki współczesnej ,,Elektrownia" w Radomiu 2010, IFF -€“ Interdisciplinary Fringe Festival we Wrocławiu 2011 ,14 Międzynarodowe Trienale Małych Form Grafiki Polska 2011, Łodź , , 6 Festiwal Kina Niezależnego "OFF jak gorąco" w Łodzi 2010,Art Center w Łodzi Festiwal Underground.PL 2009 - Białystok,Festiwal Dom  w Tykocinie 2010 ,Galeria ImpART w Wrocław 2011 ,Galeria Arttrakt w Wrocławiu 2011, Muzeum w Głownie 2012 ,Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu 2012

Od autora

Gdy byłem maleńki, w słoneczne dni, grzebałem w ziemi pod balkonami łyżeczką stołową , szukając skarbów przeszłości. Z niedowierzaniem przyjąłem fakt o bezużyteczności tych rzeczy, wszak dla mnie były wartością dodaną do okresu mojego dzieciństwa. Ciekawość, poszukiwania warstw w ziemi i odkrywanie przedmiotów, kształtów pozostały ze mną. Nigdy z tego nie wyrosłem, lecz wrosłem w to całym sobą tak silnie, że czasem zdaję mi się, że gdybym widział tylko cienie  przedmiotów , nawet kwadrans po dwunastej, to z łatwością bym je dopasował. Kiedy byłem mały miałem zawsze brudne ręce od tych zabaw, dziś  między liniami papilarnymi zalega mi czasem, któryś z kolorów, który aktualnie stosuję w swoich pracach. Wychowałem się w Łodzi. To miejsce jest nie bez znaczenia dla mojej twórczości. To właśnie tu napotkane kształty stały się bezpośrednią inspiracją dla mojej sztuki transformacji rzeczywistości, jak najogólniej mógłbym ją nazwać. To niewinne grzebanie w ziemi, przemieniło się z czasem w ingerowanie poprzez sztukę, w to co napotkane, zastane i oczywiste. Moje „struktury przetransformowane” odwołują się do podstawowych, wszechobecnych w rzeczywistości form, jednakże, zostały przeze mnie  przeinaczone, według  zamysłu ukazania  ich w nowych odsłonach, kompozycjach, układach, które mają nadać  tym  że formom, zupełnie nowe znaczenia. Są one jakby kolejnymi odsłonami tych samych przedmiotów i kolejnymi ich transformacjami.
Uściślenia wymaga pojawiające się tu słowo transformacja, jako przemiana w której nie chodzi o samoistny proces zmian zachodzących w bytach, lecz jako operacje na nich samym dokonaną przeze mnie. Jest to próba znalezienia nowych form posługując się formami pierwotnymi, zarówno tymi wykreowanymi przez człowieka jak i naturę, w zupełnym oderwaniu od zasad świata materialnego czy roli samego przedmiotu . Celem jest takie wykorzystanie wszelkich kształtów i ich obróbka, by powstało dzieło oryginalne, zawieszone pomiędzy rzeczywistością i fikcją a zarazem scalone w jedność.  
 Piotr Pasiewicz

Żywotność form

W swoich obrazach Piotr Pasiewicz oddaje pulsowanie ekspresyjnych kształtów. Kontury uwidaczniają przedziwne istnienia, które dotąd były znane tylko wyobraźni. Artysta odkrywa i ujawnia ich obecność. Bada ich sekretny świat, starannie je prześwietlając. Ich wnętrza są bardzo rozbudowane. Skrywają w sobie plątaninę cienkich, misternych linii, snujących własną sieć. One składają się na komórki, tkanki, narządy. Pod czarną koronką przepływa krew. Kolejne organizmy nie są od siebie odizolowane, a tworzą system form połączonych. Otacza je żółta aura żywotności. Żółć i czerwień to witalność, energia, która jest przekazywana przez artystę jak płomienny impuls, od obrazu ku odbiorcom. Kojarzą się z nieokiełznanym życiem.
Formy nie zważają na to, że odbiorca pragnie je sklasyfikować według znanych mu pojęć. Prowadzą niezależną egzystencję. Wymykają się jednoznacznym interpretacjom. Po prostu SĄ, jako stworzenia ukryte pod powierzchnią myśli, snów, zdarzeń. Kreatury, które przedstawia twórca, nie mają określonych ról. Nie wiadomo, która z nich jest głównym bohaterem obrazu. Kształty są zawieszone w przestrzeni, często bez punktu oparcia. Tańczą. Pochłaniają się. Rozdzielają. Mordują. Unoszą się i upadają, we własnym rytmie, wyznaczonym przez rękę twórcy. Obrazy Pasiewicza są jak fabryka istnienia, pracująca przez cały czas: wydobywają się z niej kolejne stwory i przemieszczają się dalej, płyną, a wzrok stara się podążać za ich ruchem. Nie można ich zatrzymać. Jest do droga ku poznawaniu, a nie ku okiełznaniu.
Artysta prezentuje wnętrze procesów zachodzących w rzeczywistości i poza nią, odczuwalnych, ale dotąd niewidzialnych. Organizm każdej istoty wytwarza jedne komórki i zabija inne. Świat wyobrażony nie różni się od realnego, zachodzą w nich analogiczne mechanizmy – taki wniosek nasuwa się po obejrzeniu tych dzieł.
Marta Motyl


1.
© Piotr Pasiewicz


2.
© Piotr Pasiewicz


3.
© Piotr Pasiewicz


4.
© Piotr Pasiewicz


5.
© Piotr Pasiewicz


6.
© Piotr Pasiewicz


7.
© Piotr Pasiewicz


8.
© Piotr Pasiewicz


9.
© Piotr Pasiewicz



10.
© Piotr Pasiewicz


11.
© Piotr Pasiewicz


12.
© Piotr Pasiewicz



Krzyk przemiany

Dzięki dziełom Piotra Pasiewicza odbiorca ma szansę dostać się na obszar tego, co dotąd pozostawało w ciszy niepoznania. Nietypowe formy zostały wykrzyczane w białej przestrzeni, jak słowa punk-rockowej piosenki. Grają charakterystyczną melodię, pełną ekspresji.
Twórca połączył techniki graficzne z linorytami, uzyskując ciekawy efekt. Wewnętrzne powierzchnie przedstawionych kształtów są bardzo zróżnicowane, skontrastowane ze sobą. Czerń i biel przenikają się w grze między zaciemnianiem, a prześwietlaniem. Dopełnia je czerwień, nadająca pracom pulsujące, rytmiczne tętno.
Łódzki artysta ukazał za pomocą plastycznych środków kolejne etapy przemiany materii. Wyodrębnił z jej chaosu poszczególne twory. Wypełnione czernią formy tkwią w stanie początkowym – unicestwieniu. Zalewa jej biel, z której wyłaniają się nowe kształty, naznaczone czerwienią życia. Zdarza się, że przylegają do siebie, tworząc następne konstrukcje. Innym razem odbiorca ma wrażenie walki między nimi. Wówczas w dziele wyczuwalne jest wewnętrzne napięcie. Energia przeistaczania jest tak silna, że może być zarówno ożywcza, jak i zabójcza. W przypadku odbiorcy angażuje wyobraźnię do działania i upostaciowienia plastycznej, wirującej materii, z której składa się obraz. 
Co się z niej wyłania? Zagadkowa rzeczywistość, o atmosferze sennego koszmaru. Wchodząc w nią, jest się bezbronnym. Psychika zostaje silnie uaktywniona. Szczególnie niepokoją dzieła, w których można rozpoznać antropomorficzne kształty. Są niczym ślady po obecności człowieka, który został poddany przerażającej przemianie. Z drugiej strony: może to świat zjaw, duchów, mar? Może one sprawują w nim władzę? Ujawniają prawdę podświadomości, dotąd skrywaną pod powłoką. Odbiorca ma szansę poznać wewnętrzną strukturę tych widziadeł. Komórki, z których się składają, zostały wydobyte na zewnątrz - tak, jakby te odrzucane przez rozum istoty roztrzaskały się, obnażając swoje sedno. Poza zasadami realności każdy byt jest równie możliwy do zaistnienia. Nieokiełznana moc życia wymyka się znanym regułom. To, co dotąd funkcjonowało na marginesie podświadomości, uaktywniło się. Chce BYĆ, na równych prawach ze szczegółowo rozpoznanym i naukowo nazwanym. Pasiewicz podjął próbę zobrazowania bytów niemożliwych do zaistnienia w innych okolicznościach, niż artystyczne lub psychologiczne i wyszedł z niej zwycięsko.
Marta Motyl

obraz żółty 1
© Piotr Pasiewicz


obraz żółty 2
© Piotr Pasiewicz


obraz żółty 3
© Piotr Pasiewicz


obraz żółty 4
© Piotr Pasiewicz


obraz żółty 5
© Piotr Pasiewicz


obraz żółty 6
© Piotr Pasiewicz


obraz żółty 7
© Piotr Pasiewicz



VideoArt'y Piotra Pasiewicza to luźne etiudy filmu animowanego, przy czym, co warte podkreślenia, filmu niefabularnego. Trzy animacje o są formą zoobrazowania napotkanych przez autora kształtów, które następnie transformują w czasie. Treścią filmu są obiekty i ich zmiany ujęte po za jakikim kolwiek kontekstem. Dynamika i rytm filmu nadają mu psychodeliczny charakter.Jedyną stałą jest zmienność a te filmy to próba jej uchwycenia i nośnik wiedzy o subiektywnych przeżyciach wizualnych.










piątek, 7 grudnia 2012

Anna Masiul-Gozdecka - Malarstwo i monotypie





Anna Masiul-Gozdecka - Dyplom z malarstwa na warszawskiej ASP, w pracowni profesora Krzysztofa Wachowiaka w roku 2000. Dodatkowe specjalizacje: fotografia (pod kierunkiem prof. Rosława Szaybo), oraz film animowany (pod kierunkiem prof. Daniela Szczechury). Po dyplomie przez kilka lat zajmuje się grafiką komputerową i fotografią.

Ważniejsze wystawy:
-2007 wystawa indywidualna malarstwa w Folwarku Sztuki
-2007 Kolekcja 20 obrazów abstrakcyjnych namalowanych na zlecenie londyńskich projektantów Metro Desing Consultants dla Ujima Housing Group. Kolekcja znajduje się w budynku Ujimy w Londynie.
-2008 wystawa indywidualna w Galerii Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa
-2008 wystawa zbiorowa, organizowana przez Galerię Artde.lu w Real Circulo Artistico w Barcelonie
-2009 "Lustro przemiany" Galearnia, Warszawa
-2009 "Malarstwo" wystawa w Kostrzyńskim Centrum Kultury, Kostrzyn nad Odrą
-2010 Wystawa indywidualna, Galearnia w Warszawie, "Łowcy chwil"
-2011 Wystawa indywidualna, galeria Biały Kamień Contemporary, "Muzyka czasu niespiesznego", Domoteka
-2011 Wystawa indywidualna, Galeria Katarzyny Napiórkowskiej, ul Puławska 17, Warszawa
-2012 "Malarstwo" Wystawa indywidualna, MCKiS, Galeria Elektor, Warszawa


www.agozdecka.art.pl
variart.org/galeria/1870-nitro.htm


Daleko 1
2012 r, 80 cm x 60 cm, akryl, płótno
© Anna Masiul-Gozdecka


Daleko 2
2012 r, 80 cm x 60 cm, akryl, płótno
© Anna Masiul-Gozdecka


Daleko 3
2012 r, 100 cm x 70 cm, akryl, płótno
© Anna Masiul-Gozdecka


Daleko 4
2012 r, 100 cm x 70 cm, akryl, płótno
© Anna Masiul-Gozdecka


Leżąca
2012 r, 120 cm x 100 cm, akryl, płótno
© Anna Masiul-Gozdecka


Bez tytułu
2012 r, 100 cm x 120 cm, akryl, płótno
© Anna Masiul-Gozdecka


G 1
2012 r, kolaż, monotypia
© Anna Masiul-Gozdecka


R 2
2012 r, monotypia
© Anna Masiul-Gozdecka


R 3
2012 r,  monotypia
© Anna Masiul-Gozdecka


R 4
2012 r, monotypia
© Anna Masiul-Gozdecka


R 9
2012 r,  monotypia
© Anna Masiul-Gozdecka


Przerwany sen 3
2012 r,  monotypia
© Anna Masiul-Gozdecka


To było wczoraj 6
2012 r,  monotypia
© Anna Masiul-Gozdecka


To było wczoraj 4
2012 r,  monotypia
© Anna Masiul-Gozdecka


Nokturn
2012 r,akryl, płótno
© Anna Masiul-Gozdecka


W innym pokoju 4
2012 r, 100 cm x 70 cm, akryl, płótno
© Anna Masiul-Gozdecka


W innym pokoju 1
2012 r, 100 cm x 70 cm, akryl, płótno
© Anna Masiul-Gozdecka


W innym pokoju 2
2012 r, 80 cm x 50 cm, akryl, płótno
© Anna Masiul-Gozdecka


Sukienki
2012 r, 100 cm x 120 cm, akryl, płótno
© Anna Masiul-Gozdecka


Burza
2012 r, akryl, płótno
© Anna Masiul-Gozdecka


.

piątek, 23 listopada 2012

Paweł Nowak - Relief - Papier



PAWEŁ NOWAK ur. 1.06.1956 r. w Aleksandrowie Kujawskim. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, na Wydziale Malarstwa i Grafiki, w kierunku malarstwa w Pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego odbył w latach 1979-1986. Członek ZPAP oddział Toruń od 1991r.
Uczestnik ok. 50 wystaw zbiorowych i 20 indywidualnych. Twórca własnej techniki reliefowej w papierze. Aktualnie zajmuje się grafiką warsztatową, malarstwem reliefowym w papierze oraz działaniami konceptualistycznymi.


NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

1986 – Wyróżnienie Honorowe za obraz „Środek Słońca”. Ogólnopolski  Konkurs Malarski Na Obraz
             im. Jana Spychalskiego, Poznań.
1991 –  Udział. III Międzynarodowe Triennale Grafiki – Mezzotinta 91, Galeria BWA, Sopot.
2001 – Udział. III Triennale Plastyki Włocławskiej, Galeria Sztuki Współczesnej, Włocławek.
2001 – Udział. Dzieło Roku 2000 , Toruń.
2002 – Wyróżnienie w kategorii Malarstwo, za obraz „Jesienne liście”, Dzieło Roku 2001, Toruń.
2003 – III Nagroda w kategorii Rysunek, za obraz  „W Dolinie Tążyny I”,  Dzieło Roku 2002, Toruń.
             Obraz zakupiony przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku do Kolekcji 
             Współczesnej Sztuki Polskiej.
2003 – II Nagroda za zestaw obrazów: „W Dolinie Tążyny I”, „W Dolinie Tążyny    II”, „Ryby”, „Martwa natura
            z chińskim kapeluszem”, IV Triennale Plastyki Włocławskiej, Galeria Sztuki Współczesnej, Włocławek.
2004 – I Nagroda w kategorii Rysunek, za obraz „Ośmiu Królów”, Dzieło Roku 2003, Toruń.
2004 – I Nagroda w konkursie malarskim Włocławskie Impresje 2004, za obraz „Pejzaż na pianinie”, Galeria
             DKTKW Czarny Spichrz, Włocławek.
2005 – I Nagroda w kategorii Rysunek, za obraz „Okno Sajlenslandu z widokiem na góry”, Dzieło roku 2004
             Toruń.
2006 – I Nagroda w kategorii Rysunek, za obraz „Góra Poetów”, Dzieło roku 2005, Toruń. Obraz zakupiony 
             w 2007 r. przez Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu do Kolekcji Regionalnej.
2007 – II Nagroda w kategorii Rysunek, za obraz „Ulica Strażacka”, Dzieło Roku 2006, Toruń.
2007 – II Nagroda w kategorii Malarstwo, za obraz „Misterium”, Dzieło Roku 2006, Toruń.
2008 – III Nagroda w kategorii Rysunek, za obraz „Nasza Klasa”, wg sztychu ze ”Stultifera Navis” 1500 r.
             Sebastiana Brandta, Dzieło Roku 2007, Toruń.
2009 – I Nagroda w konkursie malarskim Włocławskie Impresje 2009 za obraz „Amnezja”.
2009 – I Nagroda za cykl obrazów „Creatio Mundi”, VI Triennale Plastyki Włocławskiej, Galeria Sztuki
             Współczesnej, Włocławek.
2010 – Wyróżnienie w kategorii: Rysunek za obraz „Casablanca” z cyklu „Kwiat Rycerstwa”, Dzieło Roku
             2009, Toruń.
2010 – Wyróżnienie w konkursie malarskim Włocławskie Impresje 2010 za obraz „Terra Incognita”.
2011 – II Nagroda w kategorii Malarstwo za obraz „Creatio Mundi XII”, Dzieło Roku 2010, Toruń
2011 – Wyróżnienie w kategorii Rysunek za obraz „Creatio Mundi XI”, Dzieło Roku 2010, Toruń.
2011 – II Nagroda w konkursie malarskim Włocławskie Impresje 2010 za cykl obrazów "Epitafium", "Ślady"
             "Okno czasu", "Perpetuum mobile".
2012 – III Nagroda w kategorii Rysunek za obraz „Et in Arcadia Ego”, Dzieło Roku 2011, Toruń.


Wszystkie obrazy w autorskiej technice papierowo-reliefowej

Góra Poetów
200 x 140, 2004-2005
© Paweł Nowak



Creatio Mundi, obraz I
 70 x 100, 2009
© Paweł Nowak



Creatio Mundi, Obraz II
 70 x 100, 2009
© Paweł Nowak


Creatio Mundi, Obraz III
 70 x 100, 2009
© Paweł Nowak



Creatio Mundi, Obraz IV
 70 x 100, 2009
© Paweł Nowak


Creatio Mundi, Obraz V
2009
© Paweł Nowak



Creatio Mundi, Obraz VI
70 x 100, 2010
© Paweł Nowak



Creatio Mundi, Obraz VII
70 x 100, 2010
© Paweł Nowak



Creatio Mundi, Obraz VIII
70 x 100, 2010
© Paweł Nowak


Creatio Mundi, Obraz IX
70 x 100, 2010
© Paweł Nowak



Creatio Mundi, Obraz X
70 x 100, 2011
© Paweł Nowak



Creatio Mundi, Obraz XI
70 x 100 , 2011
© Paweł Nowak



Creatio Mundi, Obraz XII
70 x 100, 2011
© Paweł Nowak



Creatio Mundi, Obraz XIII
70 x 100, 2011
© Paweł Nowak



Nic nie jest tym, czym się zdaje...
100 x 70, 2012
© Paweł Nowak



Epitafium dla czasu, obraz VIII
35 x 50, 2011
© Paweł Nowak


Trans
188 x 198
© Paweł Nowak


Misterium
210 x 300, 2004-2006
© Paweł Nowak



Obraz I z cyklu Sójka
35 x 50, 2011
© Paweł Nowak



W dolinie Tążyny II
100 x 70
© Paweł Nowak


Et In Arcadia Ego
140 x 200, 2012
© Paweł Nowak